2012 – 2013 Winners
Eureka! Ventures Competition Series

EUREKA! VENTURES COMPETITION SERIES JOAN F. AND JOHN M. THALHEIMER ’55
GRAND PRIZE

$17,500 ($5,000 cash and $12,500 in-kind)
Second Shift Innovations: “Cool Talk Communicator”: Azim Sonawalla ’12 ’13G

Joan F. & John M. Thalheimer ’55 Student Entrepreneurs Competition

First Place – $10,000 ($5,000 cash and $5,000 in-kind)
Gigawatt Jake Huber ’09 ’14G, Greg Horn ’07

Second Place – $3,000
Kinethos:
  Katelyn Gaynor ’14G

Third Place – $2,000
Krass & Co.:
  Pierson Krass ’13

Michael W Levin ’87 Advanced Technology Competition

Second Place – $2,000
Das Bier Macher:
  Matthew Fuchs ’11 ’13G, Zachary Hyder ’12 ’13G

Third Place – $1,000 each
AutoMobility Solutions:
Brandyn Bok ’15, Kyle Lum ’15
Eko-cell:
  Steven Bell ’15, Nathan Goodman ’14

Social Venture Creation Competition Winners

First Prize – $7,500 ($5,000 cash & $2,500 in-kind)
South Bethlehem Housing Partnership:
 Chris Kauzmann ’13

Baker Startup Grant – $2,500
Sustainability Science:
  Julie Loisel ’12G

LU Winner:  Davis Project for Peace
Rural Agricultural Storage and Sustainability:
Melissa Tickle ’14, Alexandra Barone ’14, Brittany Hendricks ’12

EUREKA! Legacy Awards – $5,000 in-kind each

ChallTech, LLC: Chris Hall ’13
Ogo Outdodor
: Marshall Nill ’15

Honorable Mentions - $500 each

CHERI Project:  Aleksandra Dasic ’14
CloudChart:
  John Taylor ’13G
Radiant Sound LLC:
  Benjamin Hain ’14, Zachary Daniels ’13, Chris Clark ’14
WorldWater Inc:
 Brian Friedman ’14, Percy Li ’14

LEARN MORE ABOUT THE WINNING PROJECTS
DOWNLOAD WINNERS LIST PDF

Note: There is no first-place winner in the Levin Advanced Technology Competition this year. The student company initially awarded first place withdrew after a change in company leadership made it no longer eligible for a EUREKA! award.

Our Vision and Promise
When creativity, innovation and entrepreneurship are taught together ideas take shape; ideas when properly nurtured can lead to discovery, value creation, and a better tomorrow for all.